healthy gluten-free vegan cooking and lifestyle

Bataadi ahjufriikartulid

Bataadi ahjufriikartulid

Olen alati rohelust ja rohelist armastanud, kuid alles möödunud aastal hakkasin huvi tundma poest soetatud puuvilja viljaliha söömise järel alles jäänud seemnete idandamisest. Olen eriti uhke, sest esimesed pisikesed avokaado- ja papaiapuud on oma esimese talve juba üle elanud. Kuid ühe lemmikvilja, bataadi, kasvatamine toatingimustes poleks ilmselgelt viljakandev,  mis aga ei vähenda minu entusiasmi valmistada krõbedaid, pehme sisuga bataadifriikaid 🙂

03_17-bataadifriikad-6Bataat ehk maguskartul on mu toidulauale kuulunud juba päris mitu head aastat, seda enamasti tervelt ahjus röstituna, magusamate roogade või püreesuppide koostisosana. Ahjufriikate puhul püüdlesin krõbeda kooriku ja pehme sisu poole, mis õnnestumise korral kaotab näiteks üleöö seismisel oma krõbeduse. Kuna bataat sisaldab harilikust kartulist vähem tärklist, siis kindlustamaks krõbedat friikate välispinda, tuli enne kartulikangide ahjupanemist mõned täiendavad etapid läbi teha.

03_17-bataadifriikad-ilma-olita-2-vees-leotamine

03_17-bataadifriikad-pqga-4-kilekotis
Bataadiribade katmine jahu ja maitseainetega zip-lukuga kotis

Katsetasin erinevaid versioone, mis kaasasid näiteks maisitärklise ja oliiviõli, maisi- ja tapioca tärklise 1:1 segu. Mässasin soola enne ja pärast lisamisega, fooliumi ja küpsetuspaberitega, kuid kõige sujuvamate etappidega jäi pinnale siiski üks vähem tegevusi hõlmavaid versioone. Natuke tegemist on, kuid näiteks külmas vees leotamine aitab tärklisel bataadist välja imbuda, ning kotis soputamine tagab ühtlase kuivainete jaotumise. Retsepti kogused ja täpsed koostisosad on suhtelised – kasuta tunde järgi, vastavalt bataadi kogusele.

03_17-bataadifriikad-ilma-olita-9-enne-ahju-panemist
Bataadiribad enne ahjuminemist

 

Bataadi ahjufriikartulid
 
Ettevalmistusaeg
Valmistusaeg
Aeg kokku
 
Kergelt sõltuvusttekitavad maguskartuli ahjufriikartulid! Valmistusprotsess hõlmab paari lisategevust, kuid tulemus on seda väärt.
Autor:
Retsepti tüüp: Lisand, eelroog
Köök: Vegan, gluteenivaba
Koostisained
 • 500 - 600 g bataati
 • 2 spl kikerhernejahu
 • 2 spl maitsepärmi
 • ¼ - ½ tl meresoola, peenjahvatatud
 • 1 tl paprikapulbrit
 • ¼ tl kurkumipulbrit
 • ¼ tl ingveripulbrit
 • kuivatatud ürdisegu
Valmistamine
 1. Eelkuumuta ahi 200 ºC.
 2. Aseta ahjuplaadile küpsetuspaber.
 3. Koori maguskartul(id), lõika pooleks, need omakorda julienne-stiilis tuletiku sarnasteks ühtlase jämeduse ja pikkusega ribadeks.
 4. Võta suurem kauss külma veega ja aseta bataadiribad vette, leota paar minutit.
 5. Kurna vesi, patsuta paberrätikuga enam-vähem kuivaks.
 6. Võta suurem zip-lukuga suletav kilekott ja tõsta ribad sinna. Lisa maitsepärm ja kikerhernejahu (püüa jätta kotti võimalikult palju õhku).
 7. Soputa kotti, kuniks bataat on ühtlaselt jahuga kaetud. Mõõda sinna ka sool ja vürtsid - soputa veel, peale mida puista koti sisu ettevalmistatud ahjuplaadile.
 8. Küpseta kuldpruuniks muutumiseni, umbes 30 minutit (oleneb bataadiribade jämedusest). Maiusta koheselt!
Toitumisalane info
Serveeringu suurus: 2 - 4

 

03_17-bataadifriikad-ilma-olita-23

Kasutatud tooted:

03_17-bataadifriikad-ilma-olita-32Mida arvad sellest retseptist :)