Hapukoor india pähklitest

Mõned toidugrupid leiavad söögilaual võrreldes teistega rohkem kasutust. Üheks selliseks grupiks on tõenäoliselt lisandid, kuhu alla kuuluvad erinevad kastmed ja dipid. Alles hiljuti olen hakanud avastama nimetatud gruppi kuuluvaid täiesti uusi ehk täistaimseid, ent aastate eest tuttavaid maitsekombinatsioone. Ja mis veelgi ägedam – seda hapukoort on imelihtne valmistada ning valmimisprotsess on igati keskkonnasõbralik, mida ei saa loomse tooraine kasutamise puhul öelda.
Kes meist poleks kasutanud hapukoort ühel või teisel kujul kartulisalatis, tatrapudru peal, dipi põhikoostisosana, kurgi-tomati salatis või niisama leiva peal – kasutusvõimalusi on lõpmatult! Tänapäeval võimaldab kiire köögimasinate tehnoloogia areng valmistada hapukoort erinevast toorainest, näiteks mandlipiimast, päevalilleseemnetest või india pähklitest. Käesolevaga jagangi 5 koostiainest (millest üks on vesi) koosnevat india pähklil põhinevat retsepti. Luban, tulemus on kreemine ja väga sarnane maitsele, mida omistatakse teada-tuntud hapukoorele 🙂
Enne retsepti kirja panemist peatun põgusalt india ehk kašupähkli kasulikkusel, mille põhjal võib veenduda, et tegemist on vägagi arvestatava toiduainega. Esiteks, nagu kõik pähklid, sisaldavad (100 g kohta) india pähklid inimese organismile palju kasulikke küllastumata rasvhappeid (48%) nagu omega-3- ja omega-6-rasvhapped – ja seda ilma kolesteroolita. Lisaks on nimetatud pähklid kõrge proteiini (18%) ja mineraalainetest tsingi ning A- ja B-grupi vitamiinide (näiteks B1 vitamiini ehk tiamiini) sisaldusega. Mitte vähem olulisem on india pähklite kõrge vase (31%), mangaani (23%), magneesiumi (73%) ja fosfori (17%) ning seedimisele kasulike kiudainete (13%) ning raua (37%) sisaldus.
Kui peaks huvitama, siis toon kõrvalmärkena võrdluseks välja, et lehmapiima põhjal valmistatud hapukoores on 100 g kohta küllastunud rasvhappeid 60%, kolesterooli 17%, valku 4%, magneesiumi 2%, kiudaineid 0%, rauda 1%. Kui kašupähklite 4%-line kaltsiumi sisaldus võrreldes loomse hapukoore 11%-ga peaks väiksena tunduma, siis tarbi igapäevaselt rohelisi köögivilju ja mandleid, milles on suisa 26% kaltsiumi. Roheliste köögiviljade lisamine igapäevasesse menüüsse on nii või teisiti hea tervise seisukohalt kergelt öeldes soovituslik 🙂
- 140 g india pähkleid
- 5 spl sidrunimahla (75 ml)
- 4 spl vett (60 ml)
- 2 spl maitsepärmi
- ¼ tl meresoola
- Mõõda kõik koostisained blenderisse (või näiteks väiksesse veskisse nagu Kenwoodi köögikombaini komplekti kuulub) ja töötle kreemise tulemuse saavutamiseni. Kui köögimasin peaks vuristamise lõpuks üle kuumenema, siis aseta anum külmkappi jahenema, peale mida tõsta hapukoor õhukindlasse purki.
Hapukoor säilib külmkapis kuni nädal aega.
Kasutatud tooted:
- india pähklid: Take 1
- maitsepärm: Bon Soya
- meresool: Dragon Superfoods
Inspiratsioon pärineb veebileheküljelt www.mindful-morsels.com.