healthy gluten-free vegan cooking and lifestyle

Kodukootud sulajuust

Kodukootud sulajuust

Sulajuustuga on tõenäoliselt meist kõik mingil määral kokku puutunud, kuid kuidas saab seda taimsetest koostisosadest valmistada? Variante on palju, ühest neist saad alljärgnevaga aimu.

Päris alguses püüdsin tegelikult valmistada võid. Juhtus aga nii, et minu jaoks meenutas lõpptulemus kohe algusest peale sulajuustu. Selle lõhn on sulajuustule sarnaselt piisavalt tugev, tekstuur mõnusalt kreemine, mitte liiga vedel. Esimene purgitäis värsket katsetust kadus külmkapist üsna ruttu, sest kasutasin seda peale leivapealse ja pastale kreemisuse andmist ka värskete salatite koostises nii-öelda siduvainena, tummise kastme asemel. Lisasin seda igale poole, kuhu vähegi andis 🙂 Nüüd aga, kui juba valmistamiseks läheb, siis teen korraga kahe-kolmekordse retsepti koguse.

Selles sulajuustu retseptis olen kasutanud mandlijahu, just seda poest soetatud. Kui harilikult jahvatan mistahes retsepti tarbeks jahu tervetest mandlitest, siis antud retseptis on tarvis eriti peeneteralist jahu. Minul kipuvad köögimasinad jahvatamise käigus soojaks minema, mistõttu mandlijahu hakkab kiiresti kokku. Sel põhjusel eelistangi sulajuustu tarbeks poest soetatud mandlijahu kasutada.

Õlisid läheb retsepti tarbeks vaja kahte sorti. Kasutan köögis peamiselt viinamarjaseemneõli selle neutraalse maitse tõttu, seetõttu kasutan seda ka sulajuustu valmistamiseks. Kasutada võib näiteks ka neitsioliiviõli, kui kodus juhtub ainult see variant olema. Teise õlina tuleks kindlasti kasutada kookosõli, sest see muudabki sulajuustu tahkeks.

Taimepiima kasutamisel on valikud jällegi suuremad. Põhimõtteliselt sobib mistahes taimne piim, välja arvatud sojapiim. Viimane muutub äädikaga kokku puutudes tükiliseks, mida antud retsepti puhul võiks vältida. Alati võib kasutada valmistoodet, kuid eriti hea tulemuse saab enda valmistatud taimepiimaga. Kõige lihtsam on panna India pähklid, mandlid, kõrvitsaseemned või muu taoline mõneks tunniks külmkappi vette ligunema. Seejärel kurna, vala blenderisse ja lisa puhas vesi. Blenderda vajadusel kuni paar minutit kreemja piima tekkimiseni. Võimsa blenderi kasutamisel pole valminud taimepiima isegi kurnata tarvis. Tõenäoliselt valmib rohkem piima kui sulajuustu valmistamiseks tarvis – ülejäägist saad teha näiteks kakaojooki või säilitada suletud purgis külmkapis paar päeva hommikusöögi tarbeks. Antud retsepti tarbeks blenderdasin ühe tassi (140-150 g) eelleotatud india pähkleid 3 tassi (750 ml) veega. Väikese kõrvalmärkena – kui soovid väikese magusa mekiga taimepiima valmistada, siis vaata minu seda retsepti 🙂

Retseptis on kirjas põhikomponendid, kuid värskete või kuivatatud ürtide lisamisel nagu näiteks oregano, basiilik, till, petersell jmt, valmib hõlpsasti ürdimaitseline sulajuust.


Kodukootud vegan sulajuust
 
Ettevalmistusaeg
Valmistusaeg
Aeg kokku
 
See tõeliselt tummise mekiga sulajuust sobib ideaalselt võileiva katteks, pasta peale kreemisuse lisamiseks või hoopis dipilauale.
Autor:
Retsepti tüüp: Lisandid
Köök: Vegan, laktoosivaba, gluteenivaba
Koostisained
  • 5 spl / 30 g mandlijahu
  • 6 spl / 90 ml taimset piima*
  • 3 spl / 9 g maitsepärmi
  • ¼ tl soola
  • ¼ - ½ tl õunaäädikat
  • 2 spl / 30 ml õli*
  • 4 spl / 60 ml kookosõli, sulanud
  • tsipa kurkumipulbrit
Valmistamine
  1. Blenderda kõik koostisained, välja arvatud õlid, kreemise tekstuurini.
  2. Lisa viinamarjaseemneõli ja kookosõli ning blenderda kõrgel võimsusel siidja tekstuurini (see võib aega võtta vähemalt ühe minuti, olenevalt blenderi võimsusest).
  3. Vala segu õhukindlasse kaanega klaaspurki ja aseta vähemalt paariks tunniks külmkappi.
  4. Säilib õhukindlas anumas külmkapis kuni kaks nädalat.
Nõuanded
*Kasutasin mandlipiima (püüa mitte kasutada sojapiima, sest see võib õunaäädikaga kokku puutudes tükiliseks muutuda)
*Kasutasin viinamarjaseemneõli, kuid sobib ka oliiviõli

Inspiratsiooni vegan sulajuustu valmistamiseks sain Mel’i retseptist Easy Vegan Butter.

Kasutatud tooted:



Mida arvad sellest retseptist :)