healthy gluten-free vegan cooking and lifestyle

Krõbe kodukootud toortatra müsli ehk toortatra granola

Krõbe kodukootud toortatra müsli ehk toortatra granola

Hommikusöök – päeva olulisemaid toidukordi; see on hea enesetunde jaoks suisa vältimatu. Nooremana ei pruugi me oma enesetunnet ja hommikusööki omavahel ühendada, kuid olen enda peal jõudnud järeldusele, et põhjamaises kliimas tunnen end kõige paremini tarbides hommikuti lisaks puuviljale ka midagi teraviljade kuningriigist. Üks minu uusimaid lemmikuid on selleks omavalmistatud granola 🙂

Granola nimetus võib tunduda uhkustavalt võõrapärane ja tekitada umbusku, et tegemist on ju müsliga. Aga ei 🙂 Müsli ja granola põhikoostisosad (kaerahelbed, pähklid, kuivatatud puuviljad) võivad samad olla, kuid nende põhiline erinevus seisneb valmistusviisis. Granola valmistamiseks röstitakse helbed, tangud ja pähklid ahjus krõbedaks. Enne ahjus pruunistamist lisatakse aga õli ja magusainet, mis seovad osad koostisained omavahel väikesteks kogumikeks. Tänu sellele on granolat hea niisamagi näksida ning pudru armastajad saavad seda näiteks oma pudruportsu peale raputada väikese maitsenüansi ja tekstuuri lisamiseks.

Müslit seevastu ei pruunistata eelnevalt ahjus ning sellele ei lisata õli ja magusainet. Seega on müsli granolast kuivemapoolsem, tekstuurilt “lahtisem”, mistõttu seda niisama näksima just ei kiputa, vaid tarbitakse (taimse) piima või jogurtiga, või hoopis sooja roana keedetuna vees/piimas. Granolat süüakse seevastu ainult nii-öelda külmroana või nagu ma eelnevalt mainisin, snäkina. Mul seisab söögilaua peal alati purk kõrbeda müsliga, sest väike ampski võib rahuldada maitsemeeled, vältides šokolaadi järele haaramist. Vahetevahel, mitte alati 🙂 Endavalmistatud krõbe müsli ei ole üldse seletamatult magus (nagu seda on enamus poes müüdavatest), vaid just piisavalt magus, rõhutamaks teraviljade-pähklite-seemnete endi naturaalseid maitseid.

Granolat on lihtne valmistada, sest selle koostisosad ei ole rangelt määratletud ja valmistamine ei nõua kokaameti pabereid. Ainus, mida võiks “rangemalt” meeles pidada, on ahjul silma peal hoidmist küpsemise lõpu poole. Olen paaril korral sellega alt läinud, püüdes pruunistuval müslil silma peal hoida ja samal ajal midagi muud kokates – tulemuseks sain tsipa liiga pruunika granola! Õnneks ei juhtunud üleküpsetamisest midagi hullu, isegi toortatratangud jäid mõnusalt krõmpsud.

Tarbin enamasti naturaalseid toite, eelistades võimaluse korral nii-öelda päris toiduaineid nende loomulikul kujul. Seetõttu kasutasin selles retseptis magusainena suuremas osas küpset banaani. Suuremate krõbedate müslitükikeste saamiseks ei kasutanud ekstra siirupit, vaid hoopis toortatrajahu (viimase mitte omamise korral jäta jahu julgesti välja). Ükskõik kas tegemist on krõbeda müsliga või mitte, julgustan koostisosi valima just selliseid nagu endale meeldib – eksimisvõimalus põhimõtteliselt puudub ja kasulikkus organismile on garanteeritud!

Kuivained segatuna omavahel

 

Vedelained valatuna kuivainete peale

 

Kuivained segatuna vedelainetega

 

Vähe pruunistunud granola peale esimest ahjust välja võtmist.

 

Ahjus pruunistunud granola enne viimast korda ahju panemist.

 

Parajalt pruunistnud granola peale 18 minutit ahjus küpsemist.

 

Krõbe kodukootud toortatra müsli ehk toortatra granola
 
Ettevalmistusaeg
Valmistusaeg
Aeg kokku
 
Mõnusalt krõbe müsli eestimaise toortatraga, mis sobib ülihästi kosutava hommikusöögi osaks või päeva jooksul vahepalana näksimiseks.
Autor:
Retsepti tüüp: Hommikusöök, vahepala
Köök: Vegan, gluteenivaba
Koostisained
 • 1 eriti küps banaan (130 g)
 • 2 spl agaavisiirupit
 • 2 spl kookosõli, sulanud
 • ¼ tl meresoola
 • 130 g toortatratangu
 • 150 g kaerahelbeid
 • 55 g kõrvitsaseemneid
 • 55 g mandleid
 • 55 g india pähkleid
 • 20 g kookoslaaste
 • 4 spl (40 g) chia seemneid
 • 3 spl (30 g) toortatrajahu
 • 1 tl kaneeli
 • meresoola
Valmistamine
 1. Eelsoojenda ahi 165° C.
 2. Koori banaan ja blenderda kuni minut aega. Lisa siirup, õli ja sool ning blenderda veel. Aseta kõrvale.
 3. Mõõda kuivained suurde kaussi, sega omavahel.
 4. Vala blenderdatud vedelained kuivainete peale ning sega hoolega kõik läbi.
 5. Vala granola segu küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile.
 6. Tõsta plaat ahju ja küpseta 8 minutit. Seejärel võta plaat ahjust välja, sega spaatliga. Aseta plaat uuesti ahju ja võta välja 6 minuti pärast. Sega uuesti ning küpseta viimased 4-6 minutit.
 7. Jäta granola ahjuplaadile toatemperatuuril jahtuma, misjärel tõsta õhukindlasse purki.
 8. Serveeri taimepiima või jogurtiga, garneeringuks marjad või puuviljad, pähklivõided!
Nõuanded
Kuna ahjud on erinevad, siis vältimaks granola ülemäärast pruunistumist, jälgi selle küpsemist eriti hoolega just viimaste minutite jooksul.
Retseptis antud koostisainetest valmib 700 g granolat.

Kasutatud tooted:1 thought on “Krõbe kodukootud toortatra müsli ehk toortatra granola”

Mida arvad sellest retseptist :)