Toortatra kohevad pannkoogid

Pannkoogid. Toortatar. Kohev. Kanepiseemned. Linaseemned. Vanilliekstrakt. Tundub seosetu sõnajada? Pannkooke armastavad tõenäoliselt kõik ja igal kodukokal on oma lemmikviis nende valmistamiseks. Aga toortatar? Tatar on ju tuttav sõber, kuid seda siiski pudru näol – ja mis on toortatar? Kust saada? Kohev – padi võib ka kohev olla 🙂 Kanep…i.seemned…ehh.. seostuvad äkki “selle” kanepiga? Linaseemnetest valmistati vanasti vasikatele nii-öelda kõhurohtu, kuid tänapäevases köögis pole pigem popp sõna. Vanilliekstrakt esineb pigem kookide-küpsiste koostises; kuidas see pannukate maitset mõjutaks? Neile küsimustele peaks alljärgnevaga vastuse leidma ning lõppude lõpuks valmima eelmainitutest ja veel teistest täisväärtuslikest koostisosadest uskumatult maitsvad ja lihtsasti valmivad pannkoogid!
Tunnistan, et olen teenimatult vähe pannkooke küpsetanud. Peamiselt selle pärast, et gluteenivabadest koostisosadest valmistamine pole soovitud tulemuseni viinud. Ja praadimine tundub tegevus, mille asemel teeks hoopis midagi muud. Aga-aga – tänu nendele pannukatele avastasin taas selle traditsioonilise hommikusöögi võlud!
Enamus kiidusõnu suunan juba oma algolemuselt gluteenivabale toortatrale, mille kestad on mehhaaniliselt veskites (ilma kuumtöötlemata) eemaldatud, mistõttu säilivad kõik toitained, tangu hele värvus, idanemisvõime ning boonusena valmib toit kiiremini. Ja mis peamine, sellest valmistatud road on organismile kergesti omastatavad. Mingil määral võiks toortatrast toitu valmistades arvestada, et sel on kergelt pähkline maitse, mis mulle väga meeldib, kuid kõigile ei pruugi. Taasiseseisvumisjärgselt üha populaarsemaks muutunud toortatart kasvatatakse Eestiski ning on saadaval enamikes poekettides (näiteks Selveris, Prismas, Coopi (Konsumi) ja teistes) poekettides. Juhin tähelepanu, et pakendil peaks kindlasti kirjas olema toortatratang või -jahu, sest tatrajahu või -tangu ostmisel saad kuumtöödeldud toote, mis reageerib toidu valmistamisel hoopis teisiti. Just nii, valikus on ka toortatra hele ja tume jahu, kuid need jäägu esialgu teiste retseptide tarbeks 🙂
Nende kohevate pannkookide valmistamiseks leotasin toortatra peentangu üleöö, ehk teisiti öeldes, püüdes lahedalt kõlada, aktiveerisin toortatra. See tegevus aitab vabastada tangu kaitsvad ja mineraalaineid siduvad fütohappe ensüümid, mis raskendavad vitamiinide ja mineraalainete organismi imendumist. Peale leotamist vala tangud sõelale ja loputa eriti hoolikalt. Mainitud vitamiinide ja mineraalainete all pean silmas arvestatavas koguses rauda, vaske, kaaliumi, magneesiumi, B-grupi vitamiine, P-vitamiini (ehk bioflavonoide) ning lisaks asendamatuid aminohappeid. Naastes leotamise juurde, siis see suurendab tangaine sidumisvõimet teiste ainetega, mida omakorda suurendab linaseemnete kasutamine.
Jahvatatud linaseemnetel on siinses retseptis ja minu köögis kindel roll – olen siiani kasutanud neid (või chia seemneid) muffinite, kuklite ja leiva siduva koostisosana. Eelistan jahvatatud seemnete-vee kombinatsiooni kunstlikule munaasenduspulbrile, mis jätab minu maitse järgi natuke häiriva kõrvalmeki.
Tekstuuri aitavad lisada kanepiseemned. Olgu öeldud, et toiduks kasvatatav kanepisort (kultuur- ehk õlikanep) ei sisalda psühhoaktiivse toimega aineid, vaid selle seemned sisaldavad palju tervistavaid ühendeid. Näiteks on neis esindatud ideaalses vahekorras omega-3- ja omega-6-rasvhapped ja rikkalikult kergesti omastatavaid valke (100g kohta 30g), mis varustavad keha aminohapetega, sealhulgas 9 asendamatuga (ehk keha poolt mitte toodetavaga). Lisaks sisaldavad need superseemned mainimisväärselt palju vitamiine (E- ja A-vitamiin), mineraale (kaalium, magneesium, fosfor, väävel ja kaltsium), mikroelemente (tsink ja raud), bioflavonoide (ehk rutiini, mis aitab verd vedeldada ja alandada halba kolesterooli), kiudaineid ja antioksüdante. Regulaarsel tarvitamisel alaneb halb kolesterool, paraneb naha olukord, juuste seisukord, nägemine, tugevnevad immuunsus-, närvi- ja südameveresoonkonna süsteem. Kiidan neid väikeseid rohelisi imeseemneid taevani, innustamaks nende igapäevast tarbimist. Mul on kooritud kanepiseemned purgiga köögis alati nähtaval kohal, siis on mugav neid võtta ja raputada neid kas pudru, avokaadoleivakese, karrikastme või smuuti peale, valada müsli sisse. Eestimaist kanepijahu lisan seevastu kõikvõimalike küpsetiste sisse, seda korraga peamiselt 2 – 3 supilusikatäit.
Vanilliekstraktil on minu jaoks selles retseptis eriline tähendus, sest see jääb tuntavalt läbi kumama ja annab pannkookidele iseäraliku magusapoolse lõhna, kuigi ekstrakt ise ei lisa magusust (nagu see on vanillisuhkrule omane). Sel on pigem aromaatne tähendus, mida ei saa isu tekitamisel sugugi alahinnata. Mainin veel ära, et esktrakti ei tasuks segi ajada essentsiga. Essents on kunstlik lõhna/maitseaine lahus, ekstrakt on seevastu (enamjaolt) alkoholi baasil kontsentreeritud looduslik lõhna/maitseaine tõmmis. Kvaliteetne vanilliekstrakt on valmistatud Madagaskari päritolu Bourboni-vanillikaunadest.
- 1 tass toortatra peentangu
- 1 tass taimepiima
- 40 g datleid, kivideta
- 3½ spl kanepiseemneid, kooritud
- 2 linaseemne muna *
- 1½ tl küpsetuspulbrit
- ¼ tl meresoola, peenjahvatatud
- 1½ tl vanilliekstrakti
- praadimiseks kookosõli
- Eelmisel õhtul pane toortatar likku, aseta külmkappi.
- Vahetult enne pannkookide valmistamist leota vajadusel datleid paar minutit väheses kuumas vees, kurna.
- Kurna hoolikalt üleöö leotatud tatratangud, jäta sõelale nõrguma.
- Mõõda ja vala kõik koostisosad blenderi kannu (esialgu kasuta ¾ tassi taimepiimast). Töötle ühtlase massi tekkimiseni. Korrigeeri tekstuuri (vajadusel lisa ülejäänud taimepiim) ja maitset.
- Eelsoojenda praepann, valides keskmise kuumusastme (liiga kuumal pannil kleepub tainas panni külge) ning määri vähese kookosõliga.
- Vala tainas pannile otse kannust või kasuta väikest kulpi. Keera kooke ringi siis, kui keskosast hakkavad õhumullid pinnale kerkima ja ääred muutuvad kuivemaks. Küpseta veel kuni paar minutit.
Serveeri pannkooke koheselt, lisades meelepärast moosi, siirupit, marju. Mina valmistasin selleks puhuks vaarika-chia-seemne toormoosi, lisasin külmutatud vaarikaid, vahtrasiirupit, kuivatatud mooruspuumarju ja kooritud kanepiseemneid.

Kasutatud tooted:
- toortatra peentang: RemedyWay
- india pähkli piim: enda valmistatud india pähkli kreemjas piim
- mahedatlid: Take 1
- kooritud kanepiseemned: Take 1
- linaseemned: Take 1
- küpsetuspulber: Pural
- meresool: Dragon Superfoods
- vanilliekstrakt: LorAnn
- kookosõli: Loodusvägi
Inspiratsioon ja originaalidee on pärit üliandeka Larice’i retseptist.